Aktuell vecka

4 – 18 november 2018

4 november, 1:a söndagen i månaden: XXXI Söndagen under året

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Konfirmandundervisning 10.00

Dan Ahnberg och Sean Morris första året Oratoriet

Pater Wladyslaw andra året S:t Antoniusrummet

* Mässa på polska 10.00, efteråt S:ta Clarasalen

* Välsignelse på polska av gravar på Skogskyrkogården

(tid enligt kungörelse)

* Högmässa 11.00

* Kyrkoherdens katekes för vuxna 12.30 Oratoriet

* Mässa syrisk rit 13.00 efteråt S:ta Clarasalen

* Mässa i Nässjö 17.00

* Mässa kaldeisk rit 17.30

 

5 november, måndag, prästernas lediga dag

* Mässa 12.00

* Körövning, S:t Antoniusrummet, 18.00

 

6 november, tisdag

* Gråbrödernas Huskapitel 11.00

* Uganda-gruppen, 9.00-12.30 S:t Antoniusrummet

* Mässa 18.00

* S:t Antonius Bokklubb, S:t Antoniusrummet kl.19.00

 

7 november, onsdag

* Andlig månadsdag för Gråbröderna 11.00

* Studiebesök kyrka, S:ta Clarasalen 10.00-11.15 Dk. Göran

* Mässa 12.00

* Onsdagsgruppen, S:ta Clarasalen 13.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Kör kaldeisk grupp, S:ta Clarasalen 17.30-20.00

 

8 november, torsdag

* Mässa 18.00

 

9 november, fredag

* Mässa 18.00

* syrisk grupp S:t Antoniusrummet 18.00-20.00

 

10 november, lördag Leo den store

* Sakramental Tillbedjan 8.00 – Rosenkrans 8.30

* OBS! Mässa 9.00 Oratoriet

* Rysk-ortodox liturgi 9.00-12.00, S:ta Clarasalen 9.00-14.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen Oratoriet 10.00-12.00

* Kateketmöte, S:t Antoniusrummet, S:t Nikolausrummet 9.30-15.00

* Mässa 12.30-15.00, Eritreanska gruppen, S:ta Clarasalen till 17.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00, S:ta Clarasalen till 20.00

 

11 november, 2:a söndagen i månaden: XXXII Söndagen under året

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Undervisning för barn 10.00

* Mässa på polska 10.00

* Högmässa 11.00

* OFS S:t Antoniusrummet 12.00-15.00

* Mässa syrisk rit 13.00, S:ta Clarasalen 14.30-16.00

* Mässa på engelska 16.00

efteråt CuperTino grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Mässa i Vetlanda 16.00

* Mässa kaldeisk rit 17.30 OBS! Utgår pga. ungersk förening

* Ungersk protestantisk gudstjänst 17.30

S:ta Clarasalen 17.00-20.00 Ungerska föreningen

 

12 november, måndag Josafat

prästernas lediga dag

* Mässa 12.00

* Körövning, S:t Antoniusrummet 18.00

 

13 november, tisdag

* Uganda-gruppen, 9.00–12.30 S:t Antoniusrummet

* Polsk förening S:t Nikolausrummet 11.00-13.15,

* Kyrkan, S:ta Clarasalen 13.00-15.00, Senioruniversitet

* Mässa 18.00

* Pastoral- och Ekonomirådets sammanträde 18.30, S:ta Cecilia rummet

* Ekumenisk styrelsesammanträde, S:ta Clarasalen 17.00,

 

14 november,onsdag Nicolaus Tavelic, Stefano da Cuneo, Deodato Aribert da Ruticinio och Pietro da Narbona

Förberedelse inför julbasaren i alla rum utom i

S:t Nikolausrummet, Cupertinorummet och Oratoriet

* Mässa 12.00

* Onsdagsgruppen, S:ta Clarasalen, 13.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

Inställd!

* Kör kaldeisk grupp, S:ta Clarasalen 17.30-20.00

Inställd!

 

15 november, torsdag

Förberedelse inför julbasaren i alla rum utom i S:t Nicolausrummet, Copertinorummet och Oratoriet

* Mässa 18.00

 

16 november, fredag

Förberedelse inför julbasaren i alla rum utom i S:t Nikolausrummet, Copertinorummet och Oratoriet

* Mässa 18.00

 

17 november, lördag Elisabeth av Ungern

Caritas-Jönköping Julbasar 9.00-15.00

* Mässa 8.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

18 november, 3:e söndagen i månaden: XXXIII Söndagen under året

Caritas-Jönköping Julbasar 10.00-15.00

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* OBS! Ingen konfirmandundervisning

* Högmässa 11.00

* Mässa på kroatiska 12.30

* Mässa på polska 14.00

* Mässa syrisk katolsk rit 16.00

* Mässa i Eksjö 16.00

* Mässa kaldeisk rit 17.30