Sankt Franciskus Katolska Församling

December 2018

1 lördag: (Marie Obefläckade Hjärta lördag)

* Sakramental Tillbedjan 8.00 – Rosenkrans 9.30

* Mässa med Immaculatanovenan 10.00

* S:ta Clarasalen 10.00-11.00 filippinska gruppen

* Mässa på tagalog 11.00-12.00,

S:ta Clarasalen 11.00-14.00 filippinska gruppen

* Äktenskapsförberedande kurs 11.00-13.00 Inställt

* Undervisning för kaldeisk barn 15.00-16.30 alla lokaler

* Mässa kaldeisk rit 17.00, S:ta Clarasalen till 20.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

2, 1:a söndagen i månaden: Första Söndagen i Advent

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Konfirmandundervisning 10.00

Dan Ahnberg och Sean Morris första året Oratoriet

Pater Wladyslaw andra året S:t Antoniusrummet

* Mässa på polska 10.00 (S:ta Clarasalen till 12.00)

* Högmässa med Immaculatanovenan 11.00

* S:t Antoniusrummet 12.00-13.15 Polska föreningen

* Kyrkoherdens katekes för vuxna 12.30 Oratoriet

* Mässa syrisk katolsk rit 13.00 , S:ta Clarasalen 14.30-16.00

* Mässa i Nässjö 17.00

* Mässa kaldeisk rit 17.30

 

3 måndag Franciskus Xavier

prästernas lediga dag

* Mässa med Immaculatanovenan 12.00

* Körövning, S:t Antoniusrummet, 18.00

 

4 tisdag

* Uganda-gruppen 9.00–12.30 S:t Antoniusrummet

* Mässa med Immaculatanovenan 18.00

* S:t Antonius Bokklubb, S:t Antoniusrummet kl.19.00

 

5 onsdag

* Mässa med Immaculatanovenan 12.00

* Onsdagsgruppen, S:ta Clarasalen 13.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Kör syrisk grupp, S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Kör kaldeisk grupp, S:ta Clarasalen 17.30-20.00

 

6 torsdag Nicolaus

* Vår församling står vid krubban på stan 11.00-14.00

* Mässa med Immaculatanovenan 18.00

 

7 fredag Ambrosius

* Bön för kallelser (till äktenskap, ordensliv och prästämbetet) inför Sakramentet, 17.00

(Rosenkransen börjar 17.30)

* Mässa med Immaculatanovenan 18.00

* Ungdomar syrisk grupp, S:t Antoniusrummet 18.00-20.00

* Kaldeiska ungdomsgruppen, S:ta Clarasalen 18.00-21.00

 

8 lördag Marie Obefläckade Avlelses Högtid – Immaculata

* Sakramental Tillbedjan fr.o.m. 9.00

* Bikt 10.50

* Rosenkransbön 10.30

* Högmässa 11.00

* Vigsel (kroatisk)14.30

* Undervisning för kaldeiska barn inställt

* Mässa kaldeisk rit, 17.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

9, 2:a söndagen i månaden: Andra Söndagen i Advent

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Undervisning för barn 10.00

* Högmässa 11.00

* Terminsavslutning för barnundervisningen efter Högmässan

i S:ta Clarasalen med besök av S:t Nicolaus och S:ta Lucia

* OFS S:t Antoniusrummet 12.00-15.00

* Mässa syrisk rit 13.00, S:ta Clarasalen 14.30-16.00

* Mässa på engelska 16.00

efteråt CuperTino grupp S:t Antoniusrummet17.00-19.00 WM

* Mässa i Vetlanda 16.00

Obs! Firas i Ulriksdals missionshus, 574 95 Björköby

* Mässa kaldeisk rit 17.30 firas inte

* Ungersk protestantisk gudstjänst 17.30

S:ta Clarasalen 17.00-20.00 Ungerska föreningen

 

10 måndag, prästernas lediga dag

* Mässa 12.00

* Körövning, S:t Antoniusrummet, 18.00

 

11 tisdag

* Gråbrödernas huskapitel 11.00

* Uganda-gruppen, 9.00–12.30 S:t Antoniusrummet

* Polsk förening S:ta Clarasalen 11.00-13.15,

* Mässa 18.00

* Pastoral- och Ekonomirådets sammanträde 18.30

12 onsdag Den Saliga Jungfru Maria av Guadalupe

* Mässa 12.00

* Onsdagsgruppen, S:ta Clarasalen 13.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Kör kaldeisk grupp, S:ta Clarasalen 17.30-20.00 Khalida

* GKL gemenskap i kristet liv, S:t Nikolausrummet 18.30

 

13 torsdag Lucia

* Mässa 18.00

 

14 fredag Johannes av Korset

* Mässa 18.00

* Syrisk grupp S:t Antoniusrummet kl.18.00-20.00

* Kaldeiska ungdomsgruppen, S:ta Clarasalen 18.00-21.00

 

15 lördag

* Sakramental Tillbedjan 8.00 – Rosenkrans 9.30

* Mässa Oratoriet 10.00

* Rysk-ortodox liturgi kyrka 9.00-12.00,

S:ta Clarasalen 9.00-14.00

* Undervisning för kaldeisk barn 15.00-16.00 alla lokaler

* Kaldeiska ungdomsgruppen, kyrka,

S:ta Clarasalen 16.00-21.00

* Mässa kaldeisk rit, 17.00, S:ta Clarasalen till 21.00 inställd

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

16, 3:e söndagen i månaden: Tredje Söndagen i Advent

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Konfirmandundervisning 10.00

Dan Ahnberg och Sean Morris första året Oratoriet

Pater Wladyslaw andra året S:t Antoniusrummet

* Mässa på slovenska 10.00

* Högmässa 11.00

* Mässa på kroatiska 12.30, efteråt S:ta Clarasalen

* Mässa på polska 14.00

* Mässa syrisk katolsk rit 16.00, efteråt S:ta Clarasalen med katekes

* Mässa i Eksjö 16.00

* Mässa kaldeisk rit 17.30

 

17 måndag, prästernas lediga dag

* Mässa

* Körövning, S:t Antoniusrummet, 18.00

* Adventsmässa 19.15-20.15, filippinska gruppen

 

18 tisdag

* Uganda-gruppen, 9.00–12.30 S:t Antoniusrummet

* Mässa 18.00

 

19 onsdag

* Julpyntning i kyrkan för alla som kan och vill 9.30

* Mässa 12.00 (efteråt lunch för ”julpyntarna”)

* Onsdagsgruppen, S:ta Clarasalen 13.00

* Jul bikt på kroatiska 17.00

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Kör kaldeisk grupp, S:ta Clarasalen 17.30-20.00 Khalida

 

20 torsdag

* Mässa 18.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

 

21 fredag

(Iwona och Mirek bortresta, åter igen 6/1 2019 – kontoret är därför stängt och inga bokningar kan äga rum under denna tid)

* Bikt inför Julen 17.00 på svenska, polska, engelska, italienska (fortsätter efter Mässan)

* Mässa 18.00

* Ungdomar syrisk grupp, S:t Antoniusrummet 18.00-20.00

* Kaldeiska ungdomsgruppen, S:ta Clarasalen 18.00-21.00

 

22 lördag

* Sakramental Tillbedjan 8.00 – Rosenkrans 9.30

* Mässa 10.00

* Mässa 11.00-13.00, S:t Clarasalen 13.00-15.00 eritreanska gruppen

* Mässa kaldeisk rit, 17.00, S:ta Clarasalen till 20.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

23, 4:e söndagen i månaden: Fjärde Söndagen i Advent

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* OBS! Ingen undervisning för barn

* Högmässa 11.00

* Mässa syrisk rit 13.00, S:ta Clarasalen 14.30-16.00

* Mässa på vietnamesiska 16.00

* Mässa på engelska 16.00 Oratoriet

efteråt CuperTino grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* Mässa i Vetlanda 16.00

 

24 måndag – Julafton

* Mässa kaldeisk rit 17.00

* Bikt 22.15

* Rosenkrans (som vi ber för alla avlidna) 22.30

* Julnattsmässa 23.00

 

25 tisdag Juldagen

– Vår Herres Jesu Kristi Födelses Högtid

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Högmässa 11.00

* Mässa på kroatiska 12.30

* Mässa Syrisk-katolsk rit 14.00

* Mässa i Eksjö 16.00

 

26 onsdag Annandag jul – Protomartyren Stefanos

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Högmässa 11.00

* Kör syrisk grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

* GKL (gemenskap i kristet liv) S:t Nikolausrummet 18.30

* Mässa i Vetlanda OBS! 17.00 med Kardinalen

 

27 torsdag Aposteln Johannes Fest

* Mässa 18.00

 

28 fredag De Oskyldiga Barnen i Betlehem

* Mässa 18.00

* Kaldeiska ungdomsgruppen, S:ta Clarasalen 18.00-21.00

 

29 lördag

* Sakramental Tillbedjan 8.00 – Rosenkrans 9.30

* Mässa 10.00

* Mässa kaldeisk rit, 16.30, S:ta Clarasalen till 20.00

* Eritreanska Rosenkransgruppen S:t Nikolausrummet 17.00

 

30, 5:e söndagen i månaden: Den Heliga Familjens Fest

* Mässa 9.00

* Bikt 10.00

* Högmässa 11.00

* Mässa på kroatiska 12.30

* Mässa syrisk rit 14.00

* Mässa på engelska 16.00

efteråt CuperTino grupp S:t Antoniusrummet 17.00-19.00

 

31 måndag – Nyårsafton Silvester

* Tacksägelsemässa för året som gått ”Te Deum” 12.00

 


Församlingen

och

S:t Maximilians Bok- och Presentbutik

har fr.o.m. 2017-06-13

 

Swish

 För kollekt och gåvor till församlingen:

1235444013

(S:t Franciskus församling Jönköping)

 

För betalning över 100 kr. i boklådan

eller gåvor till Gråbröderna:

1232917326

(Gråbröderna Jönköping)

 

Vi har även ett bankgiro för våra insamlingar

665-3950

 (S:t Franciskus katolska församling – insamlingskonto)

för er som vill skänka pengar till:

1) AMP (Ave Maria Publikationer)

Skriv: AMP (PlusGirot finns inte längre!)

2) Insamling till världens största slumstad utanför Lima, Peru (genom passionistsyster Claire).

Skriv: Peru

3) Till barnhem och hemlösa i bl.a. Vitryssland och till andra behövande.

Skriv: Behövande (alt. barnhem)

4) gåvor i samband med dop, bröllop och begravning:

Skriv: förrättning

 

5) endast hyra av S:ta Clarasalen

Skriv: Clarasal

Med bön och önskan om Guds välsignelse över dem som ger ekonomiskt stöd åt vår församlings och Gråbrödernas verksamhet och apostolat!

Pater Joseph Maria Nilsson OFMConv

Kyrkoherde